Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Nože
Kizlyar Sova PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 25 Únor 2023 10:45

Tak jsem si udělal radost a koupil si Kizlyar Sova, správně by se asi psalo Kizljar Sova.


Aktualizováno Sobota, 25 Únor 2023 13:03
 
Kizlyar Pechora 2 a Morakniv Companion PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 26 Leden 2019 20:33

Rád bych vás seznámil s krátkou recenzí na nůž Kizlyar Pechora 2 (Kizljar Pečora 2, dle řeky Pečora, která má délku 1809 km a pramení na Urale) a noži Morakniv Campanion MG C a Desert S.

Začněme nožem Kizlyar Pechora 2. Výrobcem je dagestánský Kizlyar. Tentokráte jsem zvolil nerezové provedení bez černění. Na přípravu potravin je čistá čepel nejlepší. Koršuna jsem musel z velké části černění zbavit, aby se černidlo nedostávalo do potravin. Na fotografii lze vidět, že nůž je o něco menší než Koršun a čepel není tak silná. Čepel je ruská 65X13, zakalení by mělo být na tvrdost 58 HRC. Udávaná délka čepele je 160mm při celkové délce nože 280mm a tloušťce čepele 4,2mm.

Horní ostří je falešné a zasahuje cca do 1/3. Čepel je tedy vhodná pro batoning. Záštita je ocelová, rukověť z Elastronu G. V rukověti je čepel nejspíše ve formě trnu, který je zakončen ocelovou destičkou, která je stažena s čepelí imbusem. Otázkou je, co to udělá, pokud se k noži budete chovat opravdu nešetrně. Odolnější bych viděl Koršun, který je bytelné fultangové konstrukce. Nicméně ani Pečora není žádné ořezávátko a je to kus poctivé kudly. Čepel Pečory je vyleštěná do vysokého lesku a ostrá. Pouzdro je jednoduchý toulec z kůže. V noži není žádný otvor na provlečení lanka. Cena nože se pohybuje kolem 3300,- Kč. Mě se jej povedlo sehnat s významnou slevou.

Svým určením je to lovecký nůž. Takže ještě vyzkouším práci s masem a doplním to do recenze.

Jedná se o jiný typ nože, než je Koršun, se kterým jsem kácel stromy a mám jej v zátěži již vyzkoušený. Vyzkouším jej na přípravu potravin, úpravu masa, práci s firesteelem.

Link na stránky výrobce: https://www.kizlyar.ru/catalog/nozhi-razdelochnye/pechora-2/


Pro porovnání na fotografiích můžete vidět nože Morakniv Campanion. Zelený MG v uhlíkové oceli, a žlutý v Desert zbarvení a nerezu. Uhlíkovka chytá lišku už když si ji přinesete z obchodu. Uhlíkovku dostal nejmladší syn, který je nejzodpovědnější a o nůž se stará lépe, než zbylí kluci. Jedná se o nože v ceně kolem 300 Kč a podle mě mají velmi dobrý poměr cena / výkon. Plastový toulec umožňuje připnutí za opasek a má odtokovou dírku.

nuz1
nuz1 nuz1
nuz2
nuz2 nuz2
nuz3
nuz3 nuz3
nuz4
nuz4 nuz4
nuz5
nuz5 nuz5
nuz6
nuz6 nuz6
nuz7
nuz7 nuz7
nuz8
nuz8 nuz8
nuz9
nuz9 nuz9
nuz10
nuz10 nuz10
nuz11
nuz11 nuz11
nuz12
nuz12 nuz12
nuz13
nuz13 nuz13
nuz14
nuz14 nuz14
nuz15
nuz15 nuz15
nuz16
nuz16 nuz16
nuz17
nuz17 nuz17
nuz18
nuz18 nuz18Aktualizováno Neděle, 27 Leden 2019 13:55
 
Cold Steel Recon 1 (půl zubaté, neboli kombinované ostří) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Pátek, 11 Leden 2019 18:42

Rád bych vás stručně seznámil se zavíracím nožem Cold Steel Recon 1 - půlzubaté ostří. V angličtině to zní lépe - half serrated, česky bychom mohli říci kombinované ostří. Stránky výrobce ZDE.

Jedná se o zavírací nůž s klipem, v balení naleznete klip na obě strany. Je z velmi tvrdé, asi pérové, oceli, takže je třeba šroubovákem trochu poprvé pomoci a klip odchlípnout, jinak neprotáhnete pod klip žádnou látku. Dokonce nešel klip ani nehtem odehnout.

Co mě zaujalo, že je to ve své podstatě docela velký zavírák. Čepel má 4" palců (tedy cca 10cm), celková délka 9 3/8" (cca 23,8 cm). Vůbec je zajímavé, že na krabičce výrobce uvádí směs míry v palcích (délku), ale tloušťku již v mm. Čepel má tedy 3,5mm tloušťky. Váha nože je 5,3 OZ (uncí), což je cca 150g. Už nám chybí pouze ocel - Carpenter CTS XHP DLC Coating.

Čepel je, jak již bylo uvedeno, z půlky zubatá, z půlky hladká. Zoubky naleznete blíže u rukověti. Zoubky jsou vynikající při nutnosti přeříznout například lano. Při běžné práci - nakrájení brambor, rozdělání krabice,... zoubky nevadí. Na druhou stranu, pokud si budete z dlouhé chvíle vyřezávat, hladkou plochu neuděláte a na to ten nůž zkrátka není. U švýcarského zavíráku je to s hladkou čepelí a zoubky naopak, což mi přijde o něco lepší a praktičtější. Ale záleží na gustu každého soudruha. Kdo si koupí tento nůž, pravděpodobně to není jeho jediný nůž a přebere si, proč si jej kupuje. Za univerzální osobní nůž bych jej právě kvůli zubatému ostří nepovažoval.

Rukověť je z materiálu G10, což je kombinace pryskyřice a skelných vláken, nicméně textura vypadá spíše jako plast. Rukověť nemá vevnitř ocelové výložky, což mě překvapilo. Povrch je velmi hrubý, ale při mokrých rukou to spíše oceníte.

Čepel drží v rukověti dobře, nedochází zatím k vyklání. Nůž je již z výroby velmi ostrý.

Závěr: V ceně do 2tisíc dostanete solidní zavírák větší kategorie. Je lehký a docela tenký, takže není problém jej nosit po kapsách. Pokud by to měl být ale jediný nůž, který u sebe máte, volil bych spíše zavírák Victorinox (např. tento).


Update po několika měsících používání:

- nůž je plochý a s klipsem se velmi dobře nosí v džínách. Nicméně klip je překalený a když jsem se jednou nevešel do futer a nabral je bokem, praskl přímo na noži. Šrouby mají 1mm šestihran, takže půjde vyměnit za druhý díl, který byl v balení, ale bude nutné jej dát z druhé strany. Nicméně napsal jsem na dovozce do Čech a za 200,- Kč mi přišel během pár dní nový klip. Co se týče výměny, na šroubky mi fungovala hvězdička označená T6.

Na nůž jsem si zvykl a díky ploššímu tvaru jej nosím místo Victorinoxu.


Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon1 Cold_steel_recon1
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon3 Cold_steel_recon3
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon4 Cold_steel_recon4
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon5 Cold_steel_recon5
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon6 Cold_steel_recon6
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon7 Cold_steel_recon7
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon8 Cold_steel_recon8
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon9 Cold_steel_recon9
Cold_steel_reco...
Cold_steel_recon10 Cold_steel_recon10


Aktualizováno Neděle, 04 Srpen 2019 18:22
 
Recenze Cold Steel SRK PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 02 Prosinec 2018 13:04

Nyní před vánoci poskytl Cold Steel slevu na nože, mimo jiné i na SRK z oceli SK-5, což je dle popisu vysokouklíková ocel. Pojďme se podívat na krátké hodnocení.

Při ceně kolem 1000,- Kč je to dle mého názoru velmi zajímavá nabídka na pevný nůž. Jedná se o nůž vyrobený na Taiwanu, tedy žádná klasická Čína kopie. Čepel je potažená nějakým poměrně odolným povrchem, který připomíná zapečenou keramiku, či plast. Vyzkoušel jsem odolnost proti lihu a černění nereaguje. Předpokládám, že jako ochrana uhlíkové čepeli to bude stačit a čepel získá maximálně škrábance.

Ostří na hřbetu je falešné, jak je vidět na fotografii. Ručka je z pryže - označené jako Long Kray-Ex. Pouzdro je ala kydex - označeno Secure-ex. Nůž v pouzdru drží velmi dobře, a nevypadne, ani pokud by nebyla zajištěná ručka. Zatím si nejsem jist, zda se nebude trošku tupit ostří při ukládání nože do pouzdra, protože pouzdro je opravdu fest.

Dle popisu se jedná o nůž na survival. Tloušťka čepele 5mm slibuje dostatečnou odolnost. Již z výroby je ostrost slušná. Ale pro survival je nutná i schopnost rozdělávat oheň pomocí fire steelu. A to jsem vyzkoušel a mohu potvrdit, že jiskru hází dobře.

Na porovnání je na fotografiích nůž Cold Steel Spike, který lze nosit na krku.

srk1
srk1 srk1
srk2
srk2 srk2
srk3
srk3 srk3
srk4
srk4 srk4
srk5
srk5 srk5
srk6
srk6 srk6
srk7
srk7 srk7
srk8
srk8 srk8
srk9
srk9 srk9Aktualizováno Pátek, 07 Prosinec 2018 05:37
 
Kizlyar Koršun 3 - praktické zkušenosti PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Středa, 30 Květen 2018 15:38

Koršun 3 of dagestánské firmy Kizlyar (Korshun 3, Kyzlijar) se mnou strávil 4 dny v lese jako hlavní pracovní nástroj. Kácel jsem s ním stromy do průměru cca 10 cm, klestil větve, zkoušel rozdělávat oheň, atd... dovolím si tedy napsat formou recenze pár postřehů.

Upnutí na opasek, přístupnost nože

Nůž jsem nosil na opasku, ne vždy jsem používal pojistné zapínání, ale za běžného pohybu je nůž v pouzdru stabilní. Nejedná se ale o samosvorné pouzdro. Nůž jsem měl u sebe i několikrát při spaní, pro to ale vždy pojistku zapněte.  Kožené pouzdro má plastovou vložku, takže jde nůž dovnitř a ven, aniž by pouzdro poškodil. Zatím jedinou údržbu provádím napuštěním kůže tukem.


Nůž jako pracovní nástroj

Nůž jsem používal hlavně na odsekávání větví a kácení stromů, kdy jsem je kácel formou batoningu.Tato technika spočívá v přiložení nože na sekaný předmět a úderů do jeho hřbetu klackem, kdy nůž funguje podobně jako sekera. Vcelku snadno tak složíte i slušně silný strom. Záleží na délce čepele a na tom, zda na hřbetu nemáte "cool" pilu. Osobně jsem s pilovým hřbetem na nožích nikdy nic neuřízl, ale batoning je v tomto případě problém, protože pilové zuby rychle zničí klacek, kterým do nože boucháte.

Nůž je masivní, takže i role v batoningu mu sedí. Horší je to se sekáním větví volně z ruky. Nůž nemá tak těžkou špičku a má v základu poměrně velký úhel ostří, takže se nerad zakusuje hluboko do materiálu. Po návratu jsem jej brousil a pomalu měním úhel ostří k více ostrému úhlu, který bude na běžné používání o něco praktičtější. Nůž si odnesl dva malé zoubky, takže přebroušení pomůže i jim. Vůbec ale netuším, kde jsem k zoubkům (velikost tak 0,2mm) na čepeli přišel. Pro sekání je tedy lepší chytat je vzadu a doplnit si pojistnou šňůrku.

Stejně tak trochu zbrousím ostré úhly na záštitě za ostřím. Je to spíše o pohodlnosti. Takže až potud jsem s nožem spokojen. Opravdu je to bytelný kousek, do kterého není třeba bát se praštit klackem.

Jedinou nevýhodu, kterou musím zmínit, je málo ostrá hrana hřbetu, kdy bez dobroušení ostré hrany nelze rozdělat oheň škrábáním křesadla z magneziové slitiny. Hodit jiskru hřbetem je spíše věcí náhody a použití ostří sice možné v nouzi je, ale je zde riziko vypálení ostří.

Vzhledem k tomu, že jsem již dříve stáhnul většinu černění, tak nyní ještě upravím úhel ostří a vylepším na kousku úhel hřbetu tak, aby šlo v klidu škrtat křesadlo. A tím k nástroji již nebudu mít připomínek.

Mimochodem - pokud chcete používat v lese nože s falešným ostřím na hřbetě nože, nastane problém při batoningu, kdy si bude ničit klacek, kterým do nože mlátíte významně rychleji.

Pokud to shrnu, Koršun je odolný nůž, který je primárně vojenský, ale já jej používám v lese při táboření. S drobnými úpravami, které jsem uvedl výše, jej mohu směle doporučit jako parťáka, na kterého se můžete spolehnout a nemusíte mít k němu velké ohledy při používání. Krása je věc subjektivní a záleží na každém, zda mu padne do oka, nebo ne.

Porovnání Koršunu s replikou KA-BARu od MFH a Bushman od ColdSteel

Všechny tři nože byly používány stejně svými majiteli a obstály dobře. Nevýhodou nože Bushman je tenká ocel, kolem 2,5mm. Zato má v ručce otvor pro hřebík, nebo šroub, pokud chcete udělat oštěp a díky tomu lze udělat i poutko. Nevýhodu tenké oceli poznáte zejména při batoningu. Velkým překvapením byla odolnost repliky USMC finghting knife KA-BAR od MFH, která v ceně kolem 700 Kč obstála vynikajícím způsobem, jak odolností, tak udržením ostří. Tloušťka ocele byla kolem 3,5mm.

Z pouzder se mi jeví nejpraktičtější od Koršunu, které má plastovou vložku a netrpí opotřebením. Pouzdro Bushmanu dostalo naopak opakovaným ukládáním a vytahováním nože docela zabrat. KA-BAR měl jednoduché kožené  šité pouzdro.Korsun-Ka-Bar replika - Bushman
Aktualizováno Sobota, 22 Prosinec 2018 22:04
 
«ZačátekPředchozí1234DalšíKonec»

Strana 1 z 4