Home Myslivost Myslivost Recenze termovize Dahua, jádro M40, čočka 25mm (M40-B25)
Zpráva
  • EU e-Privacy Directive

    This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

    View e-Privacy Directive Documents

Recenze termovize Dahua, jádro M40, čočka 25mm (M40-B25) PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Sobota, 04 Únor 2023 18:58

Rád bych vás seznámil s uživatelskou recenzí termovize Dahua. Přesně je to model DHI-PMC-M40, průměr čočky 25mm.

Termovizi používám něco přes měsíc, od prosince. Cílem bylo mít přehled po okolí, zda se tam nachází zvěř, nebo lidé. Honitba, ve které termovizi používám, je blízko Prahy a je tu neustálý pohyb, v polích jsou koně a krávy a co chvíli se někde motá nějaký běžec, nebo pejskař.

Myšlenka byla termem obhlídnout okolí a na pušce mám Pard NV008P s externím přísvitem 940 nm, který umožňuje lov na běžnou vzdálenost.


K samotné termovizi.

Dostal jsem ji nejspíše s posledním firmwarem. Takže má české menu a více možností zobrazení tepelných profilů. Nejvíce mi vyhovuje černá/bílá.

Co je škoda, že se nabíjí microUSB konektorem a nikoli USB-C. USB C je mnohem odolnější rozhraní a mikroUSB je zkrátka za zenitem a to už několik let. Pro mě nepochopitelná chyba.V chladném počasí se životnost terma při častém koukání pohybuje určitě přes 4h, ale nepoužívám ji zapnutou pořád. Jinými slovy chodím na posed na cca 2h a vyjde mi to na 2 vycházky. Pak už to nepokouším, protože nehodlám termo nabíjet z baterybanky přes mikroUSB, které je citlivé na správné zasunutí konektoru.

Obrazová kvalita je dána jak čipem, tak displejem. Hodně se projevuje, že termo nemá zaostřování čočky. Lze zaostřit pouze displej na vaše dioptrie - zaostřené pak uvidíte informaci o stavu baterie a zvětšení.

Základní zvětšení je 1x. Zbylé možnosti 2x, 3x, 4x jsou řešeny softwarově a jsou podle mě nepoužitelné. Displej, ani čip nemá takové rozlišení, aby bylo něco smysluplně vidět. Zřejmě by to šlo softwarově doladit, ale uvidíme, jestli Dahua uvolní novou verzi software.


Můj základní dojem je, že vidím v dáli zvěř. Citlivost kolem 1km je dostatečná, abych viděl bod/zvěř. Ale vůbec netušíte, co tam je. Ve vzdálenostech kolem 200m je to tom, že podle typu pohybu poznáte zvěř. Samozřejmě rozeznáte vysokou od zajíce:) ale daňčí nebo jelení vůči srnčí není pro mě zatím rozeznat snadné. Dnes jsem docela dlouho považoval zajíce za lišku... Důvodem je právě rozlišení a poměrně hrubé pixely. Pard s přísvitem je na tuto vzdálenost v rozezeznání zvěře o světelný rok jinde.

Je třeba tedy podle pohybu poznat druh zvěře a naučit se to odhadovat.  Co je skvělé, že během pár vteřin obhlédnu celé okolí a na stovky metrů vidím, zda tam něco je a nebo ne. Co je důležité zmínit, že hustější keř představuje clonu, přes kterou není termem vidět. V čistě lesní honitbě proto bude využití terma omezené.

Z nastavení vlastně nic moc nepoužívám. Proč je tam laserové ukazovátko nevím.Sem tam fotím a nebo nahrávám video. Rozlišení není nic moc, ale když má čip 400x300, tak nemůžete čekat zázraky. Nepoužívám wifi a mobil. Důvodem je, že koukání do nočního vidění nebo terma mi vyřadí jedno oko. Ač nejnižší jas, tak oko přestane být v noci citlivé a v podstatě na ně přestanu v noci vidět. A zkazit si citlivost obou očí koukáním do mobilu nechci.

V oblasti termo je poznat každá investovaná koruna a každý rok je to jinde. Je na gustu každého soudruha a jeho peněžence, co snese. Toto termo má dle mého názoru slušnou schopnost detekce a umožňuje mít přehled. Není tak citlivé a softwarově odladěné, abych měl ze sledování zvěře na vzdálenost 100m plus nějaký extra zážitek. Na druhou stranu nemůžu porovnávat s jinými termy. Vybíral jsem dle parametrů na internetu. Na Natuře jsem měl v ruce více termovizí, ale podmínky v hale jsou samozřejmě jiné a hlavně vzdálenosti jsou tam menší. Do lesní honitby bych klidně koupil levnější model, protože hustota stromů stejně omezí dosah.


Ukázka videa : https://www.youtube.com/watch?v=w4NXfbURWy4

Link na stránky prodejce: https://zbrane.subrt.cz/dahua-termovizni-monokular-m40-b25-seda/

Link ke stažení firmware: https://zbrane.subrt.cz/nase-novinky/firmware-dahua-20220922/


Vykopíroval jsem technických část údajů:

Zvětšení: až 4x (digitální)
Typ senzoru: Nechlazený VOx, 17 um
Průměr čočky: 25 mm
Zorné pole: 15,5°x11,6°
Typ displeje:
LCOS, 1280x960 px
Rozlišení: 400 x 300 px
Obnovovací frekvence: 50 Hz
Paleta barev: White Hot, Irow Bow, Rainbow, Alarm
Videovýstup pro externí monitor: ano (CVBC, PAL)
Wi-Fi:
ano
Zachycení fotek a videí: ano
Laserové ukazovátko: ano
Měření vzdálenosti: ano
Detekční vzdálenost: 1 960 m
IP odolnost: IP67
Typ batarie: integrovaná, lithiová
Výdrž baterie: 5+ hodin
Rozměry: 187,5 mm x 66,5 mm x 68,5 mm
Hmotnost: 450 g
Aktualizováno Neděle, 05 Únor 2023 07:00
 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit